Marzec – przypominamy, radzimy.

Marzec – przypominamy, radzimy.

Wyszło piękne wiosenne słońce i w końcu można wyrwać się z zimowego letargu. Najlepsze na naładowanie baterii pozytywną energią jest wzmocnienie i dotlenienie organizmu poprzez pracę w ogrodzie.

W warzywniku –jeśli nie zadbaliśmy o przekopanie naszego warzywnik z obornikiem lub kompostem jesienią, należy to zrobić teraz, a przed siewem dodatkowo dokładnie go wygrabić. Jak tylko pogoda zacznie sprzyjać można zacząć siać warzywa wytrzymałe na niskie temperatury, tj. rzodkiew, marchew, szpinak, pietruszkę, cebulę dymkę i czosnek niedźwiedzi. W marcu wysiewamy do skrzyneczek lub donic pomidory, paprykę, sałatę kruchą i masłową, bazylię, majeranek, melisę. Na przełomie marca-kwietnia sadzimy rozsadę kapusty wczesnej i kalafiorów. Jeśli sami produkujemy rozsadę, zahartujmy ją na 10 dni przed sadzeniem. Wieloletnie warzywa (rabarbar, szczypiorek, szczaw, szparagi) także wymagają pielęgnacji. Spulchniamy międzyrzędzia i zasilamy je nawozami.

Wiosenne porządki na rabatach – wycinamy zaschnięte pędy, usuwamy zniszczone przez zimę rośliny. Wygrabiamy zaschnięte liście. Przy okazji można nawieźć nasze krzewy i drzewa owocowe mieszankami wieloskładnikowymi. Ściółkujemy korą krzewy kwaśnolubne o wilgotnym podłożu, czyli wrzosy, wrzośce, różneczniki, azalie, hortensje i iglaki. Przycinamy krzewy ozdobne kwitnące latem na pędach tegorocznych m.in. róże, hortensje, budleje, weigele, jaśminowce, tawuły japońskie. Marzec to idealny moment na przesadzanie roślin. Jeśli jakieś krzewy przeszkadzają nam w ogrodzie, to świetny moment na ich przeniesienie w inne miejsce. Marzec jest również dobrym terminem na rozmnażanie roślin poprzez podział np. funki. Wykopując całą funkie z bryłą korzeniową wystarczy podzielić korzenie na elementy, tak aby korzeń miał minimum jeden pąk liściowy i wsadzić do doniczek lub ziemi, dobrze podlać, dla lepszego ukorzenienia. Tak samo można postąpić z trawami ozdobnymi, żurawkami, lawendą, szałwią, kosaćcami, liliowcami itd.

Chwasty – nie zapominamy o pieleniu, co jest bardzo ważne, żeby te rośliny nie zdążyły wytworzyć nasion. Trzeba dokładnie wypielić wszystkie uciążliwe chwasty z rabat, trawników, a szczególnie z warzywnika, zagonów z truskawami, poziomkami. Pozbywamy się niechcianych roślin zanim wpadną w okres wegetacyjny.

Szkodniki i choroby –wyłapujemy szkodniki, które zaczęły pojawiać się w ogrodzie m.in ćmę buszkpanową oraz zimujące gąsienice niestrzępa głogowca i kruprówki rudnicy. Likwicujemy je opryskami lub niszczymy mechanicznie. Pod koniec marca pryskamy brzoskwinie i nektaryny Miedzianem lub Syllitem, aby zwalczyć kędzierzawość liści brzoskwini. Jeśli w latach poprzednich jabłoń bardzo słabo kwitła, można spryskać ją preparatem na groźnego szkodnika – kwieciak jabłkowiec, trzeba to zrobić w okresie pomiędzy pękaniem pąków a zielonym pąkiem kwiatowym.

Trawnik – grabimy, porządkujemy i sprawdzamy stan zdrowotny darni. Warto przeprowadzić wertykulację lub aerację trawnika. Na trawniku obrośniętym mchem zastosujmy wapnowanie. 2 tygodnie po wertykulacji i wapnowaniu można zacząć nawozić trawnik oraz przeprowadzić pierwsze koszenie.  

Sadownictwo– w marcu formujemy i przycinamy drzewa i krzewy owocowe. Pracy jest dużo, a czasu mało, ponieważ trzeba się zmieścić między ustąpieniem przymrozków a rozpoczęciem wegetacji roślin. Drzewa kilku- kilkunastoletnie odmładzamy oraz wycinamy zdziczałe pędy (tzw. wilki). Młode drzewa i krzewy skracamy formując na odpowiednią wysokość, tak aby w przyszłości łatwo było nam sięgać po owoce.  

.Zainteresowanych tym tematem zapraszam na szkolenie:
-13 kwietnia 2024 r. w Brzegu w domu działkowca ROD „Brzeg” ul. Prochopwa 1 o godz.9.00

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych.

Natalia Bomba
Instruktor ds. ogrodniczych
Okręg Opolski PZD w Opolu