Choroby drzew, których można uniknąć
Najczęściej w drugiej połowie czerwca mogą pojawić się na zawiązkach jabłoni czarne plamy, powodowane przez parcha jabłoni. Jest to wynik wcześniejszego zbagatelizowania porażenia liści. Występowały na nich dziurkowato-brunatne plamy. Dlatego jeśli chcemy zmniejszyć straty plonu, czy wręcz go ocalić należy niezwłocznie przystąpić do oprysków. We wczesnych fazach rozwojowych jabłoni zapobiegawczo stosujemy Miedzian, Sylit.
Jesienią należy pamiętać o tej chorobie i dane jabłonie podczas opadania liści opryskujemy mocznikiem w stosunku 50g na litr wody.
Mączniak prawdziwy jabłoni jest częstym sprawcą pokrycia białym nalotem pędów oraz liści. Porażone są także owoce, liście ulegają deformacji. W razie silnego porażenia wycinamy pędy i uzupełniamy opryskiem używając preparatu Siarkol.
Każdy działkowiec, jeśli zapomniał o opryskach brzoskwiń jesienią, to wiosną boryka się z kędzierzawością. Choroba ta objawia się na liściach, które grubieją, ulegają deformacji i pofałdowaniu. Najpierw są one żółtozielone, a później przybierają czerwone zabarwienie. Porażeniu ulegają także kwiaty, pędy i owoce.
Dlatego też na jesień po opadnięciu liści dane drzewko opryskujemy przy temperaturze +6 st. C Miedzianem, a wiosną przed pęknięciem pączków Sylitem.
Instruktor Okręgowy
PZD Okręg Opolski
ROD „Energetyk”
Piotr Gadziński