Relacja z wyjazdu działkowców do Pszczyny i Goczałkowic


W sobotę 23 lipca 2022 r. grupa działkowców z województwa opolskiego PZD pojechała na jednodniową wycieczkę autokarową do Pszczyny i Goczałkowic. Organizatorem wyjazdu był Polski Związek Działkowców – Okręg Opolski w Opolu.

Punktem pierwszym programu wycieczki było Muzeum Zamkowe w Pszczynie wraz z zabytkowym parkiem krajobrazowym w stylu angielskim. Od przewodnika dowiedzieliśmy się, że zamek – w istocie pałac to dawna rezydencja magnacka, która powstała w miejscu obronnego gotyckiego zamku z początku XV wieku. Zamek kilkukrotnie przebudowano. Obecny kształt architektoniczny w stylu neobarokowym zamek uzyskał w latach 1870–1876 w wyniku przebudowy zamku przez książęta Hochberg von Pless z Księżną Daisy. Zamek w Pszczynie należy do tych nielicznych muzeów w naszej części Europy, które zachowały historyczne, bogate wyposażenie z przełomu wieków XIX/XX. W 1995 r. Muzeum otrzymało dyplom honorowy od organizacji Europa Nostra z siedzibą w Hadze, zajmującą się ochroną europejskiego dziedzictwa kulturowego i środowiska naturalnego.

W dalszej części pojechaliśmy do Goczałkowic, gdzie zwiedziliśmy ogrody pokazowe Kapias, aby zaczerpnąć inspiracji do stworzenia nowych aranżacji na działkach.  Ogrody Kapias składają się z Nowych Ogrodów (przy centrum ogrodniczym) i Starych Ogrodów. Wśród różnych ogrodów można zobaczyć: Ogród Skandynawski, Ogród Angielski, Ogród Japoński, Ogród Romantyczny, Ogród Sensoryczny, Ogród Zachodzącego Słońca, Zaułek Śródziemnomorski, Patio włoskie, Tajemniczy Ogród, Cieniste Wzgórze, Ogród Wiejski i Ogród Ciszy.

Nazwy ogrodów dobrze korelują z nasadzoną roślinnością, ukształtowaniem terenu i ozdobami. Spędziliśmy tu naprawdę wiele czasu spacerując wyznaczonymi alejkami i podpatrując ciekawe połączenia roślin, style i pomysły na ozdoby ogrodowe. Był również czas na odpoczynek na łonie natury – na licznych ławeczkach, pod wiatami czy w unikatowym brzozowym lasku, w cudnej scenerii pełnej bujnej roślinności. Dekoracje i kreatywność nas zachwyciły i wydają się tutaj nie mieć granic.

Ewa Majewska

St. Instruktor ds. ogrodnictwa

OZ PZD w Opolu