Kwiaty, które dobrze znoszą suszę i nie trzeba ich często podlewać
Susza i słońce dla wielu roślin są niekorzystne, ale są też takie, które w takich warunkach czują się dobrze. Roślin, które dobrze znoszą suszę jest całkiem sporo. Oczywiście przy bardzo długiej suszy nie pogniewają się na trochę wody. Część z tych roślin ma zdolność magazynowania wody w liściach i łodygach, inne mają liście zabezpieczone przed parowaniem a jeszcze inne małe zapotrzebowanie na wodę. Polski klimat nie jest ulubieńcem roślin sucholubnych, sadząc je pamiętajmy aby ziemia była przepuszczalna. Rośliny te możemy sadzić na wzniesieniach i skarpach, gdzie woda się nie zatrzymuje.
Juka karolińska – rozeta jej szablastych liści jest zielona przez cały rok, a wczesnym latem wypuszcza okazały pęd ozdobiony mnóstwem białych dzwonków kwiatowych.
Lawenda wąskolistna – lubi słońce, nie przepada za nadmiarem wody, dobrze znosi zimę. Ma wiele zastosowań w kuchni, domu i kosmetyce.
Jeżówka purpurowa – ma piękne i kolorowe kwiaty. Wszystkie odmiany dobrze znoszą niedostatki wody, najbardziej odporną na brak wody jest odmiana magma o różowych kwiatach.
Przegorzan kulisty – ozdobą przegorzanu są kuliste kwiatostany o szaroniebieskim kolorze, podobne zabarwienie mają liście i pędy, roślina miododajna.
Krwawnik pospolity – często rośnie dziko na łąkach, jego ozdobne odmiany mają kolorowe kwiaty, długo kwitną i radzą sobie w każdych warunkach.
Rozchodnik okazały – gromadzi wodę w liściach i łodygach, ma bardzo długi okres kwitnienia.
Szałwia omszona – ma kwiaty w różnych kolorach, które się długo utrzymują. Czasem powtarza kwitnienie. Lubi miejsca słoneczne.
Rojniki – jest wiele gatunków rojników, łączy je to, że ich grube liście tworzą jakby różyczkę, wodę magazynuje w liściach, które są ich główną ozdobą. Kwiaty pojawiają się na osobnych pędach. Idealne na nasłonecznione skalniaki.
Rogownica kutnerowata – to niska i dobrze rozrastająca się bylina. Ma wąskie i długie liście o srebrzystym kolorze, pokryte drobnymi włoskami. Późniejszą wiosną pokrywa się białymi kwiatami. Nadaje się na skalniak.
Przetacznik kłosowy – ma fioletowo-niebieskie lub białe kwiaty zebrane w kłos. Dobrze rośnie w nasłonecznionym miejscu i piaszczystej ziemi.
Werbena patagońska – ma ona wysokie łodygi zakończone jasnofioletowymi kwiatostanami, wyglądającymi jak koszyczki, lubi słońce.
Czyściec wełnisty – liście ma pokryte włoskami o srebrzystym kolorze, to one są najbardziej dekoracyjną częścią rośliny. Nadaje się na skalniaki i obwódki rabat, może rosnąć w słońcu i półcieniu.
Wiele roślin odpornych na suszę jest miododajnych. Przyciągają do ogrodu motyle i pszczoły.
Alicja Surdacka
Instruktor Okręgowy SSI PZD w Opolu
ROD “Tęcza” w Kędzierzynie – Koźlu