Rośliny inwazyjne

            Rośliny inwazyjne pochodzą z różnych stron świata, przeróżnych krajów czy też z innych kontynentów i stref klimatycznych. Zostały sprowadzone  jako rośliny ozdobne lub lecznicze albo zawleczone w wyniku migracji ludzi czy  transportu towarów.  Migracja roślin może też odbywać się niezależnie od działalności człowieka, na przykład ptaki są w stanie przenosić nasiona w kale na duże odległości. Szczegółową listę wraz z zdjęciami i mapami występowania roślin inwazyjnych znajdziemy na rządowej stronie http://projekty.gdos.gov.pl/igo-lista-inwazyjnych-gatunkow-obcych-roslin

            W wyniku zasiedlania się obcych gatunków dochodzi do degradacji w ekosystemach, zadomawianie się gatunków przybyszowych uważa się za jedno z najpoważniejszych zagrożeń dla różnorodności biologicznej. Agresywnie zabierają stanowiska gatunkom rodzimym będąc silną konkurencją wypierają z ekosystemu wszystkie inne rośliny tworząc monokulturę. Można to zaobserwować w przypadku na nawłoci kanadyjskiej i ogromne żółte łany na nie użytkach czy na stanowiskach ruderalnych. Poszczególne gatunki wykorzystują najróżniejsze sposoby rozsiewania nasion, niektóre są wyposażone w narządy takie jak kolce, haczyki i wyrostki. Potrafią przyczepiać się do opon kół czy odzieży i przenosić się na ogromne odległości. Ze względu na niewielkie różnice klimatyczne najwięcej roślin jest u nas roślin pochodzących z Ameryki Północnej. Rośliny pochodzące z ciepłych stref klimatycznych ginie, gdyż nie przetrzymują naszych warunków. Bardzo dużo gatunków, które podeschnie znamy i występują one w naszych ogrodach sa gatunkami obcymi, szacuje się się, ze około ¼ rosnących na terenie Polski drzew i krzewów jest obcego pochodzenia. Dlatego warto zwrócić uwagę czy w naszym ogrodzie lub w pobliżu nie rośnie jakaś roślina uważana za inwazyjna. Gatunki, na które trzeba uważać to:

  1. Nawłoć kanadyjska Salidago canadensis

Ekspansyjność i inwazyjność nawłoci kanadyjskiej oraz nawłoci późnej widać na naszych oczach. Okazałe byliny wkraczają masowo na każdy nieużytek i odłogi, bardzo szybko się rozprzestrzeniając.

2. Barszcz Sosnowskiego

Pochodzi z Kaukazu, został sprowadzony do Polski w latach 50′ i uprawiany do lat 70′, lecz okazał się kłopotliwy przy zbiorach ze względu na powodowanie oparzeń III stopnia. Nie wolno zbliżać się do tej rośliny ani dotykać, należy jak najszybciej powiadomić Straż Miejską o tym gdzie rośnie Barszcz. Absolutnie nie usuwamy go na własną rękę.

GATUNKI BARDZO INWAZYJNE

3. Bożodrzew gruczołowaty

4. Ambrozja Bylicolistna

5. Kakomba Karolińska

6. Rdestowiec Japoński

Elżbieta Bartczak

starszy instruktor ds. ogrodnictwa

OZ PZD w Opolu