Pomysł na żywopłot część 1

Pomysł na żywopłot część 1

krzewuszka cudowna, trzemielina oraz tawuła japońska

Jak wiadomo na działce ogrodzenie działki nie może przekraczać wysokości 1m i powinno być ażurowe. Umieszczanie na ogrodzeniach ostro zakończonych elementów, drutu kolczastego oraz innych podobnych wyrobów i materiałów jest zabronione.

Żywopłoty – sadźmy zgodnie z regulaminem:

1.Na granicy działki, za pisemną zgodą użytkownika sąsiedniej działki, można zakładać żywopłoty.

2.Wysokość żywopłotu na granicy pomiędzy działkami ustalają sąsiadujący użytkownicy z tym, że nie może ona przekraczać 1m.

3.Żywopłoty rosnące przy granicy działki z alejką (drogą wewnętrzną) nie mogą przekraczać wysokości 1m i muszą być prowadzone w ten sposób, aby nie przerastały poza granicę działki.

4. Żywopłoty rosnące na granicy działki będącej jednocześnie granicą ROD nie mogą przekraczać wysokości 2m i muszą być prowadzone w ten sposób, aby nie przerastały poza ogrodzenie ROD.

Powoli zaczyna się sezon do sadzenia roślin. Jeśli chcemy stworzyć niepowtarzalny żywopłot powinniśmy się zastanowić nad nietypowymi roślinami. Jeśli mamy do obsadzenia sporą część działki najtaniej wyjdą rośliny z gołym systemem korzeniowym, które można zakupić w szkółce roślin lub na stronach internetowych. Można również samemu przygotować sadzonki do rozmnażania.

Grab pospolity zimą

Ciekawym zastosowaniem na żywopłoty jest:

Grab pospolity – świetnie nadaje się do cięcia na żywopłoty oraz szpalery. Jest jednym z tańszych materiałów szkółkarskich. Od samego początku przycina się go bardzo mocno, aby mógł się zagęścić od samego dołu. Tworzy piękne ściany zieleni, zimą pozostają rude liście. Trzeba pamiętać o tym, że wiosną nie należy grabów ciąć, gdyż obficie wydzielają soki. Nie są podatne na groźne choroby oraz szkodniki. Aby uzyskać efekt żywopłotu zaleca się sadzenie sadzonek co 20-25cm.

Buk pospolity – bardzo dobrze znosi strzyżenie i formowanie. Młode liście często pozostają zaschnięte na zimę, dzięki czemu przestrzeń wewnętrzna jest wypełniona i żywopłot sprawia wrażenie gęstszego. Zaschnięte liście w środku żywopłotu rekompensują to, że buk późno rozwija się wiosną. Buk dobrze znosi ocienienie. Pięknie wyglądają odmiany czerwonolistne. Aby uzyskać efekt żywopłotu zaleca się sadzenie sadzonek co 20-25cm.

Berberys Thunberga – krzewy różnej wielkości i wysokości. Wyróżniają się obfitym, żółtym kwitnieniem oraz owocami o barwie czerwonej lub pomarańczowej. Jest masa różnych odmian berberysów dostępna na polskim rynku w całej gamie kolorystycznej od zieleni po purpurę. Najładniej wybarwiające się odmiany to: ‘Atropupurea Nana’, ‘Aurea’, ‘Golden Carpet’, ‘Maria’, ‘Pawow’, ‘Red Carpet’. Jeśli lubimy kolory w naszym otoczeniu, można połączyć dwa kolory tego krzewu, np. ‘Golden Carpet’ z ‘Red Carpet’. Efekt na pewno ożywi działkę.  Sadzimy 2szt/m2.

Berberys Thunberga

Dereń w odmianie „Elegantissima” – okazały, rozłożysty krzew o dekoracyjnych liściach. Rozjaśnia ciemne zakątki, zaletą są tanie sadzonki, szczególnie z gruntu. Zimą cieszy oko pięknymi czerwonymi pędami. Sadzi się 1sz/m2.

dereń “Elegantissima’

Miskanty chińskie – trawy ozdobne, szybko rosną, tworzą piękny szpaler szczególnie jesienią. Niektóre odmiany przebarwiają się na czerwono. Trawy bardzo łatwo się rozmnaża, dzięki czemu wystarczy zakupić tylko kilka sadzonek, poczekać 1-2 lata i podzielić część korzeniową na kilka elementów, z których w następnych lata będziemy cieszyć się pięknymi trawami. Trzeba uważać na odmianę przy zakupie sadzonek, ponieważ niektóre trawy dorastają do 3 m. Jedyną wadą traw jest potrzeba ścięcia ich wczesną wiosną, wtedy płot zostaje całkowicie odsłonięty. Warto wymieszać trawy z roślinami, które szybko dojrzewają wiosną lub zimozielonymi gatunkami, dzięki temu uzyskamy efekt wiecznie żywego ogrodu. Odmianami nadającymi się na żywopłoty to np.: ‘Adagio’, ‘Afrika’, ‘Kleine Fontane’, ‘Morning Light’ ‘Silberfeder’. Sadzimy 2-3 szt/mb

miskant chiński zimą

Forsycja pośrednia – kwiaty zakwitają jeszcze przed liśćmi. Są wyznacznikiem prawdziwej pięknej wiosny. Pamiętajmy, że forsycje kwitną na pędach zeszłorocznych, więc przycinamy je po kwitnieniu.

Krzewuszka cudowna– krzewy o wyjątkowo dekoracyjnych kwiatach w różnych odcieniach od bieli po czerwień w zależności od odmiany. Trzeba zwracać uwagę na wysokość poszczególnej odmiany. Najładniej wybarwiające się krzewuszki cudowne to:’Foliis Purpureis’, ‘Nana Purpurea’, ‘Variegata’, ‘Victoria’.

krzewuszka cudowna połączona z tawułą japońską

Tawuła japońska – piękny krzew o różnobarwnych kolorach kwiatów oraz liści zależnie od odmiany. Często wybarwiający się jesienią w różnych odcieniach czerwieni. Liście pojawiają się bardzo wczesną wiosną. Tawuła kwitnie zazwyczaj od czerwca do sierpnia. Świetny krzew do urozmaicenia ogrodu. Idealnie nadaję się do formowania. Polecam odmiany tj.: ‘Golden Princess’, ‘Firelight’, ‘Goldflame’, Goldmound’, ‘Little Princess’. Sadzimy 2-3szt/mb.

Trzmielina fortunei – zimozielony krzew o dekoracyjnych liściach. Mało wymagający krzew. Bardzo lubi przycinanie. Krzewy dorastające do 1m wysokości w odmianach: ‘Canadale Gold’, ‘Silver Queen’.

Laurowiśnia wschodnia ‘Otto Luyken’– zimozielony krzew o wzniesionych pędach. Bardzo lubi cięcie. Osiąga do 1m wysokości. Sadzimy 1-2szt/m2. Najlepiej czuje się w cieniu lub półcieniu. Sadzimy w miejscach osłoniętych od wiatru.

Natalia Bomba
Instruktor ds. ogrodniczych
OZ PZD w Opolu