Kawałek raju na ziemi – reportaż wizyty w ROD „Nadzieja” w Paczkowie

Na drodze podsudeckiego szlaku wiodącego z Nysy do Kłodzka, na skraju województwa Opolskiego leży miasto wież i murów – Paczków.
Mieszkańcy tego średniowiecznego miasta, które od 2012 r. zostało uznane za pomnik historii, wykazywali zamiłowanie do przyrody, o czym świadczą zachowane stare fotografie.

1916 r. Paczków (zdjęcie pobrane z serwisu www.fotopolska.eu)
1940 r. Paczków przedwojenny “witacz” (zdjęcie pobrane z serwisu www.fotoposla.eu)


Zamiłowanie do przyrody jednak nie minęło, dziś w Paczkowie możemy spotkać wielu pasjonatów przyrody i ogrodnictwa.
Rodzinny Ogród Działkowy „Nadzieja” z siedzibą przy ul. Kopernika 47 w Paczkowie to duży kompleks ogrodowy składający się z trzech sektorów o łącznej ilości ponad 460 działek. Najstarsi działkowcy sięgają pamięcią do roku 1946 w opowieściach o ogrodzie.
Wizytę w ROD „Nadzieja” rozpoczynamy od strony Cmentarza Radzieckiego i ul. Spokojnej, przy którym usytuowany jest początek sektora I. Spacerując alejami ogrodowymi możemy dostrzec piękne rabaty, warzywniki i aranżacje.

Kawałek raju na ziemi dla Pana Piotra to wypoczynek wśród pachnących rabat ziołowych, to możliwość posiadania własnych kolekcji rzadkich roślin ozdobnych o ciekawych liściach czy kwiatach, to uprawa warzyw oraz przetwory z owocowych rarytasów.

Działka Pana Piotra podzielona jest na dwie części. Przeważającą część zajmuje strefa wypoczynkowa, w której w skład wchodzi drewniana altana, wijące się ścieżki a przy nich piękne rabaty kwiatowo-ziołowe, krzewy ozdobne i owocowe a także drzewa, w których cieniu można usiąść i odpocząć.  Na działce nie brakuje także miejsca na grządki warzywne z pomidorami, sałatą, czosnkiem i innymi ulubionymi przez rodzinę warzywami.

Zdecydowana większość działek w ROD „Nadzieja” w Paczkowie ma charakter uprawowo-rekreacyjny, ale są też działki wyłącznie uprawowe, które stanowią około 10% wszystkich działek w ROD. Tak jak działka Pani Marii na sektorze II położonym w pierwszej alei przy Domu Działkowca.

Kawałek raju na ziemi dla Pani Marii to warzywa pochodzące z własnych rozsad, bujne kwiaty oraz owoce. Działkę Pani Maria uprawia od ponad 30 lat i nie wyobraża sobie lepszego miejsca na odpoczynek. Każdego ranka przychodzi na działkę, żeby podlać rośliny i popatrzeć na kwiaty. Wykorzystując wczesną porę pieli grządki a gdy zbliża się południe siada w cieniu drzewa i podziwia bogactwo roślin oraz świat owadów. Niedawno wnuczek Pani Marii odnowił kompostownik, który jest bardzo ważnym elementem na działce. Jak mówi Pani Maria bez kompostownika działka nie może istnieć, bo wszystko, co pobiera z ziemi musi do niej wrócić w postaci kompostu.

Po drodze spotykamy jeszcze wielu działkowców, którzy serdecznie się uśmiechają i zapraszają na degustację zeszłorocznych przetworów a także świeżych truskawek.


Sektor III, najmniejszy, położony jest po drugiej stronie ul. Kopernika wśród pół. Z parkingu rozpościera się piękny widok na góry. To kolejny dowód na to, że ROD „Nadzieja” w Paczkowie to kawałek raju na ziemi.

Ewa Majewska
Instruktor ds. ogrodnictwa
OZ PZD w Opolu