Ogrody działkowe robią plany zagospodarowania ROD
Okręgowy Zarząd PZD w Opolu w miesiącu styczniu br. przeprowadził badanie mające na celu zorientowanie się ile ogrodów działkowych nie posiada planu zagospodarowania bądź posiada już nie aktualny plany zagospodarowania ogrodu działkowego. Czasem jest to wynik zaniedbania, czasem jakiejś klęski żywiołowej – kiedy dokumentacja ogrodu ulega zniszczeniu ze względu na pożar lub powódź. Często plany te wymagają odpowiednich zmian, kiedy ogród jest częściowo likwidowany.
Bez względu na wszystko posiadanie planu zagospodarowania ogrodu jest obowiązkiem ogrodu zgodnie z § 29 ust. 1 Regulaminu ROD – jest on bowiem podstawą budowy, wyposażenia i urządzenia ogrodu działkowego.
Dlatego OZ PZD w Opolu wyszedł z pomocą do ROD i w dniu 06 marca br. w biurze OZ zorganizował spotkanie zainteresowanych ROD z firmą geodezyjną, która specjalizuje się w wykonywaniu planów zagospodarowania dla ogrodów. Spotkanie miało na celu ukazanie rangi ważności owego planu oraz zaprezentowanie jakie możliwości daje nam posiadanie planu w wersji cyfrowej.
Przede wszystkim posiadania aktualnego planu zagospodarowania ogrodu stanowi podstawę do właściwego i regulaminowego zagospodarowani działek, ponadto:
- jest podstawą do określania granic i powierzchni działek – zgodnie z § 40 Regulaminu ROD. Będzie także stanowić podstawę rozstrzygania sporów pomiędzy działkowcami w zakresie granicy działek czy też w zakresie uwag i wniosków w zakresie powierzchni działek ogrodowych,
- określona przez geodetę powierzchnia działek jest powierzchnią pewną, na której tak działkowiec jak i zarząd ROD mogą polegać,
- ułatwia prowadzenie wewnętrznych postępowań ogrodowych, przeglądy działek, konkursy ogrodowe,
- pomaga przy określaniu granic czasowego wyłączenia części sieci energetycznych i wodociągowych w przypadku ich awarii,
- w przypadku likwidacji częściowej ogrodu
działkowego (np. ze względu na realizację inwestycji drogowej) pozwala na
dokładne określenie zakresu likwidacji, ilości działek, wyznaczenia nowej
zewnętrznej granicy ogrodu, określenia jakie media są odcinane, jakie linie
energetyczne
i wodociągowe będą potrzebowały dostosowania, - ułatwia planowanie i prowadzenie inwestycji ogrodowych,
- zapobiega nieprawidłowościom (np. wyjścia ogrodu poza przydzielony teren) a w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości – pomaga w ich naprawieniu.
Niewątpliwie plan zagospodarowania ROD jest ogromną pomocą dla ogrodu działkowego, jego działkowców i organów, a także innych jednostek z nim związanych.
Malwina Moczko – Wieszołek
Dyrektor biura OZ PZD w Opolu