Rusza sezon na opolskich ogródkach działkowych (Wywiad) – 15.04.2024 r.

Marzec to początek wiosennych prac na opolskich ogródkach działkowych. Od czego zacząć wiosenne porządki i przygotowania opowiada prof. Bartłomiej Kozera, filozof i prezes Polskiego Związku Działkowców – Okręgu Opolskiego.

– Jakie są najczęstsze wyzwania związane z utrzymaniem ogrodu na początku nowego sezonu działkowego?

– Na początku marca mierzymy się przede wszystkim z tym, że jesteśmy po zimie skostniali i nieprzygotowani. W związku z tym każdy wysiłek jest ponad ludzką miarę i musimy przezwyciężyć samego siebie. Gdy zaświeci słońce ruszamy się, ponieważ warunkiem długiego życia jest duża ilość ruchu i mała ilość jedzenia (śmiech). To są takie proste zalecenia. Jeśli chodzi o przygotowanie ziemi, kupujemy nawozy – polecam na przykład Azofoskę, która jest nawozem naturalnym i można ją wysiewać pod wszystkie rośliny, zarówno pod drzewa, jak i warzywa oraz kwiaty. Gdy zakwitnie forsycja, zajmujemy się naszymi trawnikami, które posypujemy specjalnymi nawozami, zapobiegającymi porostowi mchu.

działka rekreacyjna

– Jak w takim razie zacząć od podstaw projektowanie ogrodu?

– Z początkiem marca będzie można zacząć prace ogrodowe, gdy ziemia trochę obeschnie. Te czynności są dwojakie. Pierwsze polegają na usunięciu skutków zimy, a więc zeszłorocznych liści, a także rozmaitych rzeczy, które po zimie pozostały. Po drugie na wycięciu traw czy hortensji, czyli tego wszystkiego co uschło i co zawadza na działce. I to jest pierwsza czynność, na pierwszy tydzień prac ogrodowych. Druga rzecz to przygotowanie gleby, albowiem w marcu można już wysiewać marchewkę czy pietruszkę oraz niektóre kwiaty, które są odporne na niskie temperatury. Teraz nie polecam bielenia drzew, to czynność, którą wykonujemy w grudniu. Na wiosnę bardzo ważne jest spryskanie drzew, przede wszystkim używamy Silitu na brzoskwinie, który zabezpieczy je przed częstą chorobą – kędzierzawością liści. Można również użyć popularnych miedzianów (roztworu miedzi) i spryskać pozostałe drzewa. Ja polecam te substancje, które nie są szkodliwe dla ludzi ani dla zwierząt.

– Jakie czynniki powinniśmy wziąć pod uwagę podczas planowania prac ogrodowych?

– Planując to, co chcemy zasiać lub zasadzić, nie zapominamy o zasadzie płodozmianu tzn. o tym, żeby nie było tego samego plonu dwa razy pod rząd. Musimy wziąć także pod uwagę fakt, że pewne rośliny lubią się, a pewne nie. Inaczej mówiąc, gdy będziemy planowali nasadzenia musimy poczytać, co sprzyja czemu. Po trzecie trzeba przygotować dołki pod pomidory, które są na działce absolutnie konieczne. Do dołków wsypujemy nawóz i lekko przysypujemy ziemią. Robimy to teraz, żeby nawóz do maja zdążył się lekko rozłożyć.

działka rekreacyjna

– Czy może Pan polecić najlepsze praktyki dotyczące nawadniania i pielęgnacji roślin na wiosnę?

– Mamy zupełnie inne pory roku niż kiedyś, więc również działkowiec musi się przestawić. W związku z tym, że aktualnie pada nieliczny, ale lawalny deszcz, ogrodnik powinien łapać deszczówkę. Średnio z niewielkiego dachu altany może w ciągu sezonu spaść 20 000 litrów wody. To jest bardzo dużo i łapanie deszczówki to jest nasz pierwszy obowiązek. Po drugie robimy zabiegi wokół kompostu, który w okolicach kwietnia powinien już nadawać się do użytku jako najlepszy rodzaj naturalnego nawozu. No i po trzecie rzecz bardzo istotna, w kwietniu lub w okolicach maja, należy zrobić pierwsze koszenie trawników. Nie możemy zapominać także o podcinaniu na wiosnę drzew i krzewów. To bardzo istotne, ponieważ pędy krzewów owocowych, które mają powyżej 4 lat i nie są przycinane, przestają owocować.

– A które rośliny najlepiej sadzić na działce w marcu?

– Czosnek sadzimy jesienią, ale jeśli nie zdążyliśmy to możemy to zrobić teraz. Nie zaszkodzi także wysadzenie cebuli dymki. Jeśli chodzi o inne rośliny i rozsady np. kalarepę czy kalafiora to należy się wstrzymać i zostawić te prace na późniejszą wiosnę. Teraz jest również czas na wysiewanie kwiatów, takich jak astry, lwie paszcze czy cynie, które będą cieszyły nasze oczy jesienią.

– Jak uniknąć częstych błędów początkujących działkowców podczas prac ogrodowych?

– Najlepiej postępuje ten kto ustawicznie powtarza sobie: nie wiem, nie pamiętam. W związku z tym zagląda do lektur i przypomina sobie, ponieważ wiedza ciągle się zmienia. W każdym zarządzie jest mnóstwo broszur. Można przyjść do nas ( przyp. red. siedziba Polskiego Związku Działkowców w Opolu mieści się przy ul. Dolnośląskiej 31), wziąć sobie za darmo wydawnictwa dotyczące pielęgnacji roślin.

– Jakie korzyści fizyczne i psychiczne daje nam działka?

– Dzisiaj zdrowa żywność ma wielkie znaczenie. Na działce jesteśmy w stanie zadbać o jej jakość, szczególnie gdy mamy małe dzieci czy wnuki. Troskliwi rodzice są w stanie wyhodować autentyczne i zdrowe warzywa i owoce. Działka ma to do siebie, że przyciąga, tzn. ja mieszkam w Opolu i mam tutaj swoje mieszkanie, ale jestem związany z miastem również przez działkę. Mój związek z Opolem jest dzięki temu silniejszy i mogę być bliżej z przyrodą.

pomidory na działce

źródło: https://www.opole.pl/dla-mieszkanca/aktualnosc/wiosna-na-dzialce-rozmowa-z-prezesem-polskiego-zwiazku-dzialkowcow-okregu?fbclid=IwAR1OJr3PZItQETL7GObbYd-3ZLqa3agNttbKrUSxTnxfkhZ04KmM6WClLGQ

Rozmawiała: Katarzyna Herwy
Zdjęcia: Marcin Sabat