Ozdoby Bożonarodzeniowe z recyklingu – 03.12.2021 r.


W wirze świątecznych przygotowań warto zatrzymać się na chwilę i zastanowić czy wszystkie zakupy są naprawdę potrzebne? Czy zamiast kupować nowe dekoracje świąteczne, nie wykorzystać rzeczy które mamy już w domu. A o to kilka pomysłów na ozdoby choinkowe z recyklingu oraz innych EKO ozdób świątecznych:

W każdym domu znajdą się różnej wielkości papierowe rolki czy to po papierze toaletowym czy ręcznikach papierowych. Można je wykorzystać do wykonanie gwiazdek, które zawiesimy na choince.

Wykonanie jest bardzo proste, należy pociąć rolkę po papierze w miarę na równe paski ok 0,5 cm. Rolkę można zgnieść wcześniej ręką tak aby zagięły się na niej dwa ostre brzegi.

Powstałe kawałki należy skleić jednym końcem do siebie, dzięki temu uzyskamy kształt naszej gwiazdy. Gwiazdę możemy pomalować farbami plakatowymi lub posmarować klejem a następnie obsypać brokatem, co da efekt bardziej świąteczny. Dzięki różnym wielkością rolek papierowych można tworzyć, bardziej fantazyjne gwiazdy.

A jeśli nie gwiazdy to może:

albo wianek do okna lub na drzwi                                       

Świąteczne lampiony ze słoików nadają pomieszczeniom magicznej atmosfery nie tylko w Boże Narodzenie, ale w każdy zimowy wieczór. Aby je zrobić zdejmij ze słoika etykietę i naklejki. Wsyp do środka sól gruboziarnistą, piasek, kamyki lub zimowe przyprawy (najlepiej sprawdzą się gwiazdki anyżu, goździki czy laski cynamonu), a potem włóż do środka świeczkę typu tea light. Jeśli w twoim domu są dzieci, ze względów bezpieczeństwa zakręć słoik, jednak przedtem w zakrętce zrób kilka dziurek, by płomień nie zgasł.

Zamiast świeczek możemy również użyć ledowych lampek choinkowych.

Podczas przygotowań do świąt na pewno wykorzystasz jakieś puszkowe produkty (np. groszek konserwowy do sałatki albo mak do kutii). Zamiast wyrzucać puszki do śmieci, zrób z nich świąteczne lampiony. Pomaluj puszkę, a w ściankach zrób dziurki – najpiękniejszy efekt uzyskasz, gdy dziurki będą układały się w jakiś wzór. Do puszki włóż świeczkę tea ligt. To taki proste, prawda?

pinterest

A może bałwanki ze skarpetek bądź plastikowych kubków

Podczas świątecznych porządków w szafkach, może znajdzie się nadmiar makaronu, który idealnie nada się do wykonanie świątecznej choinki.

pixabay

Rodzinne przygotowywanie ozdób świątecznych z materiałów, które mamy w domu, to zarówno oszczędność pieniędzy, dla najmłodszych nauka recyklingu a dla wszystkich świetna zabawa.

Malwina Moczko – Wieszołek

OZ PZD w Opolu