Prace przy drzewach i krzewach owocowych w lutym

W lutym występuje wiele dni słonecznych i dość ciepłych. Duże wahania temperatur między dniem, a nocą są bardzo szkodliwe dla drzew owocowych. Przemarzają pąki kwiatowe, pędy jednoroczne, a niekiedy całe drzewa.
W dni słoneczne i ciepłe kora drzew bardzo się nagrzewa. Silne nocne spadki temperatur niszczą żywe komórki kory i drewna, powstają rany zgorzelinowe i pęknięcia. Należy pamiętać o ponownym pobieleniu drzew, które z powodu deszczy wymagają poprawy po grudniowym bieleniu.
Po przejściu mrozów możemy przystąpić do cięcia drzew i krzewów owocowych. Cięcie wykonujemy w dni suche i cieplejsze.
Rozróżniamy kilka rodzajów cięć drzewek i krzewów:
– cięcie odmładzające / prześwietlające
– cięcie pielęgnacyjne
– cięcie sanitarne
– cięcie formujące
Zimą możemy przycinać prawie wszystkie drzewa poza czereśnią i wiśnią, które zdecydowanie tego nie lubią. Drzewa te są wyjątkowo wrażliwe na zimno i choroby. Regeneracja tych drzew bywa dość długa i trudno im zasklepić rany.
Po wykonanym cięciu wszystkie rany zasmarowujemy maścią ogrodniczą.
W drugiej połowie lutego przystępujemy również do cięcia krzewów owocowych.
Porzeczki czerwone i białe owocują głównie na krótkopędach, musza się do dobrego owocowania rozkrzewić. Dlatego już w drugim roku po posadzeniu wybiera się 4-5 silnych pędów i skraca je na wysokości 40-50 cm. Podobnie postępuje się w następnych latach z nowymi pędami jednorocznymi. Skracanie ich powoduje tworzenie się bocznych rozgałęzień.
Porzeczki czarne tworzą pąki kwiatowe głównie na pędach jednorocznych, nie należy więc tych pędów skracać. Usuwa się pędy słabsze, pozostawiając 4-5 pędów jednorocznych, silnych i zdrowych – nie porażonych przez choroby i szkodniki. W następnych latach pozostawia się każdej wiosny po kilka nowych pędów wybijających z szyjki korzeniowej (krzewy krzewiaste). Po upływie 3-4 lat należy usunąć pędy stare.
Cięcie borówki wysokiej polega głównie na prześwietleniu. Usuwa się przede wszystkim pędy zasychające, chore lub uszkodzone, najstarsze i górne części pędów, które nie wydaja już silnych przyrostów. Przeprowadzając cięcie zmierzamy do tego, aby krzew miał luźną budowę. Przeciętna ilość pędów głównych w krzewie powinna wynosić 6-8. Najstarsze pędy należy wycinać tuż nad ziemią albo nad bocznym, silnym młodym pędem.

 

Instruktor Okręgowy
PZD Okręg Opolski
ROD „Energetyk”
Piotr Gadziński