Wojewódzki Dzień Działkowca – Opole’21

      

W minioną sobotę, 4 września, w ROD „Kopciuszek” w Opolu zebrało się blisko 200 działkowców z całego naszego Okręgu, by obchodzić swoje święto. Przywieźli ze sobą 15 pięknych koszy dożynkowych, znakomite humory i nadzieję na podniosłe i ludyczne doznania. I nie zwiedli się. Z oficjalnych gości przybył Wojewoda Opolski Sławomir Kłosowski i Członek Zarządu Województwa Szymon Ogłaza. Obaj są działkowcami w ROD „Kopciuszek” Impreza składała się z trzech części przerwanych występami chóru „Metronom” z pobliskich Komprachcic.

Po odśpiewaniu hymnów głos zabrał prezes Okręgu Bartłomiej Kozera, który  mówił o skutkach dla ruchu działkowego pandemio i zmian klimatycznych (czytaj tutaj).  Wystąpienia Wojewody I Marszałka (czytaj tutaj)nawiązywały do naszych dożynek i stanowiły o związku obu urzędów z działkowiczami. W tej części imprezy głos zabrała gospodyni Dnia Działkowca Czesława Chyłka.

Druga część nawiązywała do Jubileuszu 40 – lecia Polskiego Związku Działkowców. Prowadziła tę cześć Ewa Rola, prezes ROD Aster, Prezes Okręgu wręczył puchary przyznane przez Krajowy Zarząd ogrodom – równolatkom PZD, mianowicie ROD „Przyjaźń” w Kędzierzynie – Koźlu, „Winów” W Górkach i „Górka Jana” w Goświnowicach. Z okazji Jubileuszu 40-lecia Jednostka Krajowa wydała specjalny dokument skierowany do żyjących, zasłużonych działaczy – „Członków Założycieli” Związku (Antonina Boroń, Władysław Maj, Czesław Mikrut oraz Jan Koprowski). Jednostka Krajowa przyznała również zasłużonym działaczom PZD, tym z 40-letnim stażem specjalne Medale Jubileuszowe 40-lecia i dyplomy. Prezes Okręgu wręczył je tym, którzy już zaprzestali pracy społecznej (Antonina Boroń, Władysław Maj, Czesław Mikrut, Jan Koprowski, Stefan Chochołowicz, Ireneusz Zimnowoda, Stanisław Medyk, Włodzimierz Budzynowski) jak i tym, którzy ciągle są aktywni – Jerzy Zakrzewski, Zygmunt Popielarczyk, Jan Gręda, Bolesław Wolak, Ryszard Bodnarczuk, Stefan Baranowski, Antoni Falkowski, Józef Jaszewski.

Trzecia część działkowego święta miała charakter odmienny. Rozdawana nagrody i wyróżnienia dla najlepszych. Najpierw ogłoszono wyniku konkursu „Wzorowa działka Okręgu Opolskiego 2021”. Tą działką okazał się ogródek państwa Danuty i Władysława Jachimczaków z ROD „Kolejarz” z Kędzierzyna Koźla. Potem ogłoszono wyniki konkursu plastycznym „Ogródek warzywny moich marzeń” dla dzieci, w dwóch kategoriach wiekowych , mianowicie 4 – 7  i 8 – 12. W grupie młodszej zwyciężyła 5 – letnia Bogna Witkowska. A grupie starszej 10 – letnia Natalia Borkowska.

Emocje osiągnęły bardzo wysoki stopień, gdy prowadzący tę część imprezy – Antoni Falkowski zapowiedział rozstrzygniecie konkursu na najpiękniejszy kosz dożynkowy. Pod namiotem zapanowała cisza, a pan Antoni cedził słowa by zwiększyć efekt.  Nagrody ufundował, jak co roku, Marszałek Województwa Andrzej Buła, którego miły list odczytany został w części oficjalnej. I tak specjalne jury I nagrodę przyznało ROD ”Źródełko” w Oleśnie, II miejsce przeznaczono dla ROD „Przyjaźń” w Kędzierzynie – Koźlu, a trzecie dla ROD „Ceramik” w Tułowicach. Twórcy Koszy prezentowali je uczestnikom święta. Ci zaś mieli możliwość wybrania swoich koszy, w efekcie Okręg ufundował trzy nagrody publiczności (warniki do parzenia kawy) dla ROD „Kopciuszek” w Opolu, ROD „Omex” w Głuchołazach, ROD „Działkowiec Opolski” w Opolu

Zamykający część oficjalną Dnia Działkowca Bartłomiej Kozera powiedział, że życie polega na tym, że spotykamy się, aby się rozstać, ale rozstajemy się, aby się spotkać. I dziękując wszystkim za przybycie, pracownikom biura za organizację imprezy, działkowcom ROD „Kopciuszek” za pomoc życzył sobie spotkania za rok w Brzegu.

Po obiedzie była chwila przerwy, po czy zaczęła się zabawa taneczna,  której muzyczną oprawę tworzyła „J.A.R Groupe”. Bawiono się do zmierzchu.

Łukasz Michalak Inspektor ds. Inwestycji 

PEŁNA GALERIA ZDJĘĆ NA NASZEJ STRONIE NA FACEBOOKU – ZAPRASZAMY