Makulatura na działce. Czyli jak wykorzystać niepotrzebny nam już papier na działce? – 02.06.2021 r.


Papier ma szerokie zastosowanie w naszym życiu. Okazuje się, że jednym z pomysłów na jego powtórne wykorzystanie są zabiegi, które możemy przeprowadzić na naszej działce, a mianowicie:

Bielenie selera naciowego, które pozytywnie wpływa m.in. na jego walory smakowe.

U większości odmian selera naciowego bielenie przebiega samoistnie, ale warto wybielić warzywo również metodą tradycyjną. Przy braku dostępu światła łodygi selera nabiorą delikatniejszego smaku. Proces bielenia trwa około 10 dni. Pędy dojrzałe do zbioru związujemy sznurkiem poniżej liści, a następnie owijamy szerokim pasem papieru falistego lub tektury. Niektórzy stosują czarną folię, ale nie jest to dobry pomysł, ponieważ podczas wahań temperatury czy opadów deszczu pod folią gromadzi się wilgoć.

Papier pogromcą owocówek, piędzika przedzimka i zimówek!

Papier falisty działkowcy mogą również wykorzystać w ochronie roślin, a konkretnie drzew owocowych. Jesienią można założyć opaski na pnie jabłoni, gruszy czy śliwy, by wyłapać, np. owocówki, piędzika przedzimka, zimówki. Wrzesień to ostatni moment, by nie zeszły do ziemi się przepoczwarzyć lub na zimowanie. Opaski z papieru falistego umieszczamy na wysokości około 30 cm nad poziomem ziemi. Zanim je założymy, należy dokładnie zeskrobać spękaną korę. Ważne, by opaska dokładnie przylegała do pnia. Po upływie około 4 tygodni opaskę zdejmujemy i przeglądamy owady, by nie zniszczyć owadów pożytecznych, np. biedronek, złotooków czy skorków. Po usunięciu owadów pożytecznych opaskę utylizujemy, a na pień zakładamy kolejną.


źródło: tygodnik-rolniczy.pl

Pojemniki do rozsady

Najprościej użyć kartonowych rolek po papierze toaletowy. To gotowa doniczka. Warto spód rolki naciąć w czterech miejscach i powstałe fragmenty zagiąć do środka – powstanie wtedy dno. Takie doniczki umieszczamy w wodoodpornym pojemniku, np. możemy ustawić na plastikowej tacce.


źródło: WyTenTeguj.pl

Karton i gazety to znakomity materiał do ściółkowania.

Tworzą warstwę ochronną, która znakomicie utrzymuje wilgoć, z jednej strony zatrzymuje ciepło, z drugiej podczas upałów nie pozwala glebie za bardzo się nagrzać a także zapobiega kiełkowaniu chwastów. Można ściółkować zarówno rabaty warzywne jak i kwiatowe. Przestrzeń wokół roślin przykrywamy 3-4 warstwami gazet, warto gazety zwilżyć np. spryskiwaczem. Jeżeli używamy tektury wystarczy jedna warstwa. Możemy również makulaturę rozdrobnić. Jeśli mamy mało materiału na ściółkę, możemy rozdrobnić karton,  czy gazety i wymieszać z korą lub słomą.

Można również rozłożyć karton, wyciąć w nim otwory i dopiero w nie sadzić rośliny. Jeśli nie chce nam się pielić, na chwasty kładziemy warstwę gazet czy kartonu i lekko ubijamy. Na to wszystko możemy położyć warstwę skoszonej trawy, która dodatkowo obciąży ściółkę i sprawi, że przestrzeń wokół roślin będzie wyglądała estetyczniej. Aby makulatura rozłożona na działce nie pozbawiła miejsca jego atrakcyjności, można na nią wyłożyć cienką warstwę ziemi, gałęzi lub innej ściółki.

Wczesną wiosna lub późną jesienią, kiedy na ścieżkach którymi chodzimy pomiędzy roślinami gromadzi się woda, możemy wyłożyć kilkoma warstwami kartonu. Będzie wchłaniał wodę, a działkowcom ułatwi przemieszczanie się i prace np. przy sadzeniu. Jeśli karton się zużyje, należy go zebrać. Można go wrzucić na kompost, lub wysuszyć i spalić, a otrzymany popiół posłuży do zasilenia gleby. Kartonem możemy również wyłożyć ścieżki w tunelu foliowym czy szklarni.

Kartony i gazety możemy wyłożyć na spód inspektów, czyli grządek podwyższonych.

 W budowie tego typu konstrukcji, nie musimy usuwać chwastów czy trawy. Kładziemy na spód kartony, kompost i uzupełniamy ziemią.


źródło:ogrodniczaobsesja.pl

Nadmiar materiałów papierowych ( tektura, gazety typu trybuna nie laminowane) można wyrzucić na kompost. Mieszamy je z resztkami roślin i czekamy na działanie rozkładających mikroorganizmów.
Papier można wykorzystać również podczas przechowywania warzyw i owoców, poprzez rozdzielenie nim np. warstwy marchwi czy też owinąć pojedynczo jabłka układane w skrzynkach.

Czy bezpieczne jest użycie kartonu i gazet na naszej działce?

Wielu z Państwa pomyśli o ołowiu zawartym w farbie drukarskiej. Na szczęście coraz rzadziej stosuje się tego typu farby do druku. Jeśli mamy jakiekolwiek obawy możemy używać kartonów niezadrukowanych. Co się tyczy gazet to używajmy tylko tych czarno – białych. Przy produkcji kolorowych czasopism nie zawsze używa się farb bezpiecznych dla środowiska, poza tym strony takich gazet często pokrywane są lakierem utrwalającym.

Papier również możemy wykorzystać do tworzenia różnego rodzaju dekoracji. Z gazet możemy wykonać dekoracyjną gwiazdę, wieniec czy bukiet kwiatów, a nawet jesienną dynię. W tym celu sprawdzą się też zniszczone książki i stare podręczniki szkolne, zwłaszcza do muzyki, a pożółkłe kartki dodadzą takiej dekoracji charakteru vintage.

Ciekawym i zarazem twórczym sposobem na zalegające ulotki i gazety jest papierowe wikliniarstwo. Wiklina z papieru to nic innego jak skręcone, cieniutkie papierowe rurki, które splatamy ze sobą, aby uzyskać pożądany przedmiot np. papierowy koszyk.

Jak widać sposobów na ponowne wykorzystanie papieru w naszym otoczeniu jest wiele. Możemy go powtórnie wykorzystać zarówno na zewnątrz naszej działki jak i do udekorowania naszej altany wytworzonymi przez nas dekoracjami. Każde ponowne wykorzystanie papieru to mały kroczek w dbaniu o naszą planetę.

Malwina Moczko – Wieszołek

OZ PZD w Opolu