Luty-przypominamy, radzimy.

Luty-przypominamy, radzimy.

Powolutku zaczyna się przygotowywanie do sezonu. Przypominamy, radzimy, co można wykonywać pod koniec lutego na działce.

Zaplanujmy, skorygujmy schemat warzywnika uwzględniając przedplony oraz poplony.

 Warzywnictwo – zaczynamy rozsady selera, kalarepy, kalafiora, szpinaku nowozelandzkiego, sałaty masłowej i kruchej. Przygotowujemy się do zakupu nasion brokułu, pora, arbuza, pomidorów, papryki, bakłażana, które wysiewamy początkiem marca. Jeśli chcemy działkę wzbogacić o zioła, dobrze byłoby, już zaopatrzyć się w nasiona bazylii, cząbru, majeranku, szałwii, estragonu. Przecież nie ma nic lepszego niż kanapka z pomidorkiem i bazylią z własnej działki.  Cząber poprawi trawienie, zmniejsza łaknienie.  Majeranek doda smaku potrawom a szałwia przyciągnie owady zapylające, ususzona odstraszy mole spożywcze w domu.
Same korzyści.

 Sadownictwo – w miarę potrzeby powtarzamy bielenie pni i nasady grubych konarów. Sprawdźmy korony drzew owocowych. Zbieramy formy zimujących szkodników oraz mumie. Zakopujemy lub utylizujemy. Pod koniec lutego w słoneczne suche dni z plusową temperaturą, możemy rozpocząć cięcie gatunków i odmian krzewów najbardziej odpornych na mróz. Wycinamy dwuletnie pędy malin, prześwietlamy krzewy porzeczek, które przekroczyły 5 rok życia, ponieważ raczej już nie będą owocować. Przycinamy tylko stare, chore, uschnięte, płożące się pędy porzeczek.

Kwiaciarstwo – można rozpocząć siew roślin jednorocznych tj. begonia stale kwitnąca, lobelia, lwia paszcza, petunia, żeniszek.

Drzewa i krzewy ozdobne – zaczynamy cięcie roślin ozdobnych. Mocno przycinamy od 1 / 3  do 3 / 4  długości: hortensje bukietowe, hortensje krzewiaste, pięciornik krzewiasty, tawuły japońskiej, budlei Dawida, wierzby ‘Hakuro Nishiki’, ‘Tricolor’, ‘Gracilis’. O połowę przycinamy ketmię syryjską, która kwitnie na pędach tegorocznych późnym latem. Róże ogrodowe wielokwiatowe, wielkokwiatowe tniemy za 3. lub 4. oczkiem lub na wysokości 30 cm nad ziemią. Odmiany parkowe i okrywowe nieco wyżej, do 50cm. Dereń biały, pęcherznice kalinolistną tnie się na 1 / 2 lub o 2 / 3 długości pędu. Pamiętajmy żeby nie przycinać roślin, które „płaczą”, czyli winorośli, brzóz, grabów, klonów oraz hortensji bukietowej.  Podczas cięcia z ran będą się wydobywać z roślin spore ilości wartościowych soli mineralnych, co może bardzo osłabić roślinę. W okresie wczesnowiosennym można przeprowadzić również cięcie odmładzające kilkuletnich krzewów jaśminowca, żylistka, krzewuszki, porzeczki, tawuły, derenia.

Instruktor ds. ogrodniczych
Natalia Bomba
OZ PZD w Opolu