Komunikat w sprawie posiedzenia Krajowego Zarządu PZD w dniu 25 września 2024 r. – 27.09.2024

Krajowy Zarząd PZD pod przewodnictwem Prezesa PZD Eugeniusza Kondrackiego obradował na posiedzeniu w dniu 25 września br.  W posiedzeniu uczestniczyła również Przewodnicząca Krajowej Komisji Rewizyjnej Maria Fojt.

Krajowy Zarząd PZD obradował w przeddzień posiedzenia Krajowej Rady PZD, przyjął więc projekty dokumentów, które miały być przedmiotem jej obrad. Prezes PZD przedstawił informację o przygotowaniach do Krajowego Zjazdu Delegatów, a w szczególności omówił opracowane na posiedzenie KR obszerne sprawozdanie z działalności Krajowej Rady i Krajowego Zarządu za okres kadencji 2019-2024 oraz kwestie organizacyjne, tj. miejsce i proponowany termin odbycia Krajowego Zjazdu Delegatów PZD.

Krajowy Zarząd PZD po przedstawieniu projektu Programu socjalnego PZD przez Prezesa PZD zaakceptował go i postanowił przekazać do decyzji Krajowej Rady PZD.

Z uwagi na konieczność dostosowania Biura Jednostki Krajowej PZD do dzisiejszych potrzeb i bardzo bogatej działalności, Krajowy Zarząd PZD znowelizował uchwałę w sprawie organizacji i funkcjonowania Biura JK PZD.

Prezes PZD i mec. Tomasz Terlecki – Zastępca Dyrektora Biura Prawnego JK, przedstawili informację na temat zaawansowanych prac nad nowelizacją statutu PZD, który planuje się poddać pod decyzję delegatów na Krajowym Zjeździe Delegatów w tym roku. Mec. Terlecki przybliżył propozycje zapisów dotyczących koncepcji wprowadzenia czwartego, fakultatywnego, szczebla struktury PZD – rejonów, które miałyby być łącznikiem statutowym między ogrodem a okręgiem. Krajowy Zarząd PZD poparł tę koncepcję i zadecydował, iż zanim projekt statutu ze zmianami zostanie przekazany do konsultacji do okręgów, koniecznym jest przedstawienie jej członkom KR PZD na posiedzeniu odbywającym się kolejnego dnia.

Krajowy Zarząd PZD przyjął informację w sprawie skutków powodzi na południu Polski, która już dotknęła 6 okręgów: Opolskiego, Śląskiego, Sudeckiego, we Wrocławiu, w Legnicy, w Zielonej Górze, którą przedstawiła Mariola Kobylińska, Kierownik WGG. Ponadto Krajowy Zarząd PZD przyjął uchwałę w sprawie zadań dla okręgowych zarządów PZD w związku z powodzią 2024 roku, w której  określono niezbędne czynności mające na celu ocenę sytuacji w poszczególnych ROD, a także podjęcie działań w celu usuwania skutków powodzi.

Krajowy Zarząd PZD jednomyślnie zaakceptował propozycję przedstawioną przez Prezesa PZD, by pod decyzję KR PZD poddać projekt uchwały w sprawie zasilenia Funduszu na usuwanie skutków klęsk żywiołowych w związku z powodzią kwotą 10 mln zł, aby była możliwa pomoc tym ogrodom, które ucierpiały na skutek powodzi.  

Biuro Jednostki Krajowej PZD