Posiedzenie Krajowego Zarządu PZD w dniu 17 października 2024 r.
W dniu 17 października obradował Krajowy Zarząd PZD pod przewodnictwem Prezesa PZD Eugeniusza Kondrackiego. W posiedzeniu uczestniczyła również Przewodnicząca Krajowej Komisji Rewizyjnej Maria Fojt.
Krajowy Zarząd PZD obradował po raz pierwszy od XXVI posiedzenia Krajowej Rady PZD, które odbyło się w dniu 26 września 2024 r., dokonał więc oceny przygotowań i przebiegu tegoż posiedzenia. Program posiedzenia był bogaty, tematy ciekawe, przygotowane i przedstawione bardzo dobrze merytorycznie. Posiedzenie spełniło swoje zadanie, podjęto przewidziane w porządku posiedzenia uchwały
i omówiono wszystkie zaplanowane tematy.
Po przedstawieniu przez Prezesa Związku – Eugeniusza Kondrackiego, informacji
i podsumowania odbytych w 2024 r. Okręgowych Zjazdach Delegatów, KZ dokonał oceny ich organizacji i przebiegu. Zjazdy spełniły statutowe obowiązki poprzez podjęcie wymaganych do zatwierdzenia upływającej kadencji uchwał, jak również dokonały wyboru nowych władz i delegatów na Krajowy Zjazd PZD. Organizacja i przebieg zjazdów ocenione zostały jako dobre. Więcej informacji na temat Okręgowych Zjazdów Delegatów zostanie zamieszczone w odrębnym materiale.
KZ PZD podjął uchwałę w sprawie wydania broszury zawierającej stanowiska podjęte podczas okręgowych zajazdów delegatów przeprowadzonych w 2024 r.
Następnie Prezes Związku omówił przygotowania do Krajowego Zjazdu Delegatów PZD. KZ PZD przyjął projekt porządku obrad i zaproszenia na Krajowy Zjazd.
Kolejno Mariola Kobylińska – Kierownik Wydziału WGG w JK PZD przedstawiła informację na temat oceny skutków powodzi w ROD ze stanem na dzień 11.10.2024 r.. Wartość szacowanych szkód zmienia się. Jest to spowodowane np. tym, iż część z nich będzie możliwa do wyceny dopiero po usunięciu naniesionego przez wodę mułu, którego gruba warstwa uniemożliwia dokonanie oględzin sieci wodociągowej, czy energetycznej.
Komunikaty dotyczące szkód i pomocy dla ROD, które dotknęła powódź ze zmieniającymi się wartościami są zamieszczane na bieżąco na stronie KR PZD.
Powódź stała się również głównym tematem zwołanej przez Prezesa Związku w trybie on-line w dniu 3 października 2024 r. narady prezesów, dyrektorów biur i inspektorów ds. inwestycyjnych okręgów dotkniętych powodzią. Prezes Związku poinformował,
iż narada była potrzebna i spełniła swoje zadania, pokazała działania podejmowane przez Okręgi PZD na rzecz poszkodowanych przez powódź rodzinnych ogrodów działkowych.
Ponadto KZ PZD podjął uchwały w zakresie likwidacji i regulacji prawnych dotyczących:
– ustanowienia służebności przesyłu na nieruchomości zajmowanej przez ROD „Talizman” w Połczynie Zdroju,
– ustanowienia służebności przesyłu na nieruchomości zajmowanej przez ROD „Pod wiatrakiem” w Święciechowie,
– rozwiązania umowy użytkowania wieczystego w części dotyczącej działek przynależnych do ROD „Przyjaźń” w Rzepinie, woj. lubuskie
– wygaszenia prawa użytkowania działki przynależnej do ROD „Wodnik” w Kotlinach,
– wyrażenia zgody na przeniesienie prawa użytkowania wieczystego nieruchomości przynależnej do ROD „Magnolia” w Szczawnie – Zdroju,
– ustanowienia służebności przechodu i przejazdu przez nieruchomość zajmowaną przez ROD „Talizman” w Połczynie – Zdroju,
– ustanowienia służebności przesyłu na nieruchomości zajmowanej przez ROD im. 27 lipca w Białymstoku,
– rozwiązania umowy o oddanie terenu w użytkowanie wieczyste części ROD „Relaks -Sandra” w Aleksandrowie Łódzkim,
– rozwiązania w części umowy użytkowania wieczystego do nieruchomości przynależnej do ROD „Wyzwolenie” w Strzelinie,
– wyrażenia zgody na odpłatne zbycie prawa użytkowania wieczystego nieruchomości przynależnej do ROD „Na Skarpie” w Zielonej Górze.
KZ PZD przyznał dotacje dla 5 ROD: „Tramwajarz” w Bydgoszczy na remont Domu Działkowca wraz z siedzibą Zarządu ROD, „Przemysłówka” w Elblągu budowę i wykonanie przyłącza do sieci energetycznej, „Ikar” w Mirosławcu (okręg w Koszalinie) na II etap elektryfikacji ROD, „40-lecia WP” w Pile na budowę II etapu drogi oraz „Lumel” Zielonej Górze na elektryfikację ogrodu.
Krajowy Zarząd PZD podjął również uchwały o wydaniu broszury „Działka warzywno-owocowa” oraz o przyznaniu 8 złotych odznak „Zasłużonego Działkowca” oraz 2 odznak „Za zasługi dla PZD”.
Na koniec posiedzenia, pan Zdzisław Śliwa – wiceprezes PZD przedstawił informację z posiedzenia komisji sejmowej ds. infrastruktury, w którym uczestniczyli przedstawiciele PZD. Posiedzenie komisji odbyło się dnia 16 października. Omawiana była sprawa rozporządzenia ws projektów planów ogólnych gmin. Podczas spotkania Wiceminister Rozwoju i Technologii Pan Michał Jaros przekazał dobrą dla działkowców informację, iż zakończyły się konsultacje nad zmianą rozporządzenia i do końca roku rodzinne ogrody działkowe powinny zostać ujęte we wszystkich 13 strefach w planach ogólnych, o co postulowały władze PZD, aktyw i działkowcy. Przedstawiciele PZD poruszyli również temat związany z uregulowaniami wodnoprawnymi dotyczącymi działkowców, istnieje możliwość iż w ramach tej komisji posłowie zajmą się również tym tematem.
Ponieważ porządek obrad został wyczerpany Prezes Związku podziękował członkom KZ za udział i zakończył posiedzenie Krajowego Zarządu PZD.
Joanna Jędrzejewska