Maj – polecamy, radzimy.
Maj – w tym roku przyszła do nas bardzo słoneczna wiosna. W kwietniu temperatury biły rekordy ciepła, przez co rośliny rozpoczęły szybszą wegetację. Niestety jak to w kwietniu bywa, pogoda była zmienna i kapryśna. Po 27 stopniowych upałach przyszły minusowe temperatury w nocy. Rośliny, które zaczęły proces rozkwitu, czy też pączkowania, niestety, ale dostały mocno w kość i teraz odczuwamy tego skutki. Na drzewach i krzewach owocowych widać obniżoną plenność lub całkowity brak owoców. Doskwiera nam również widok przemarzniętych liści i pędów na roślinach ozdobnych lub ich całkowite wymarcie.
Co możemy zrobić, aby pomóc roślinom wrócić do formy?
W tym momencie możemy wspomóc rośliny dodając nawozy wieloskładnikowe oraz intensywnie podlewać w trakcie trwania aktualnych suszy.
Polecam naturalny nawóz, który produkuje się z pokrzywy, czyli gnojówka, która zawiera mnóstwo cennych pierwiastków m. in. potas i azot. Gnojówka uzdrawia rośliny, poprawia wzrost, polepsza i przyspiesza procesy rozwoju rośliny. Idealnie nadaje się, jako oprysk na popularne szkodniki roślin oraz choroby grzybowe.
Na susze świetnym zabiegiem jest ściółkowanie, które zapobiega nadmiernemu wysuszaniu się gleby wokół roślin. Ściółkowanie zabezpiecza glebę przed parowaniem i zwiększa ilość wilgoci w glebie. Świetnym materiałem ściółkującym jest słoma, wiórki drzewne, kartony, agrowłóknina oraz skoszona trawa (bez nasion chwastów). Idealnym rozwiązaniem jest wyłożenie najpierw kartonów na odchwaszczoną, lekko wzruszoną glebę, następnie wyłożenie materiału ściółkującego (słoma, kora, trawa). Taki zabieg zapewnia nam ochronę gleby przed erozją i wysychaniem, pomoc w regulowanie temperatury.
Instruktor ds. ogrodniczych
Natalia Bomba
OZ PZD w Opolu