Czy ocet spożywczy jest dobrym sposobem na zakwaszenie wody do oprysku lub podlewania roślin?

Ocet spożywczy może sprawdzić się w ogrodzie, jest dozwolony jako ekologiczna substancja stosowana w uprawach. Ocet na działkach przyda się do oprysków.

Można nim opryskiwacz przędziorki lub mszyce. Aby nie zniszczyć roślin trzeba rozcieńczyć ocet z wodą w stosunku 1:10, do tego można dodać trochę szarego mydła lub kilka kropel ekologicznego płynu do mycia naczyń. Takim roztworem opryskujemy tylko liście i łodygi, kwiatów nie wolno opryskiwać, gdyż są bardzo delikatne.

Nierozcieńczony ocet może być pomocny w walce z mrówkami. Zapach octu odstrasza też zwierzęta takie jak koty czy zające.

Ocet może okazać się przydatny w walce ze ślimakami bezskorupkowymi. Oprysk w stosunku 1:1 z wodą warto wykonywać po deszczu lub w okresie intensywnej aktywności.

Sposobem na zakwaszenie ziemi jest podlewanie rozcieńczonym octem z wodą wodą w stosunku1:8. Można takim roztworem podlewać ziemię 3 tygodnie przed posadzeniem roślin. Roślin nie wolno podlewać ponieważ mogłoby to uszkodzić korzenie. Przed posadzeniem warto sprawdzić pH gleby w celu ustalenia czy jest odpowiedni odczyn.

Jeszcze jedno zastosowanie które najwięcej przysparza problemów ogrodnikom niechciane chwasty. Tu potrzebne będzie duże stężenie 2:1. Warto nanosić oprysk w słoneczny i bezwietrzny dzień bezpośrednio na chwasty.  

Ocet spożywczy jest dobrym sposobem na zakwaszenie wody. Jest ekologiczny i może pomóc w rozwiązaniu wielu problemów ogrodnika.   

Andrzej Pierzchała
Instruktor Okręgowy SSI  PZD
Okręg Opolski
z ROD im. A. Mickiewicza w Głubczycach