Wojewódzki Dzień Działkowca – Głuchołazy 2019

W minioną sobotę (17 sierpnia)  zjechali działkowcy Okręgu Opolskiego do Głuchołaz, by świętować swój tradycyjne Dzień. W przepięknym parku, przy odnowionej muszli koncertowej spotkało się ponad 250 działkowców. Przybyli również włodarze województwa, a więc Marszałek Andrzej Buła, Wiecewojewoda Violetta Porowska, Burmistrz Głuchołaz Edward Szupryczyński oraz Poseł Ziemi Nyskiej Rajmund Miller.

Marszałek Województwa Opolskiego Andrzej Buła
Wicewojewoda Opolski Violetta Porowska
Burmistrz Głuchołaz Edward Szupryczyński
Poseł Ziemi Nyskiej Rajmund Miller

Uroczystość składała się z trzech części, przedzielonych występami Zespołu Pieśni i Tańca NYSA. Pierwsza to wystąpienie prezesa Okręgu Opolskiego Bartłomieja Kozery (czytaj tutaj), Marszałka Województwa Opolskiego, Wicewojewodziny, Burmistrza oraz Posła R. Millera. Prezes Kozera mówił o sytuacji ekologicznej współczesnego świata i zadaniach, na tym tle, działkowców. Do tego wystąpienia nawiązywali goście przekazując jednocześnie solidarność z działkowcami w działaniach proekologicznych i składając najlepsze życzenia przybyłym. W tej części głos zabrał również Marian Ptak prezes ROD “Omex” z Głuchołaz, gospodarz  imprezy.

Prezes Okręgowego Zarządu PZD w Opolu Bartłomiej Kozera
Prezes ROD “Omex” w Głuchołazach Marian Ptak

Drugą część wypełniona była czczeniem ogrodów jubilatów. Antoni Falkowski przedstawił te ogrody Opolszczyzny, które obchodziły jubileusze – od 50 – lecia do 70 – lecia (ROD “Przyszłość” z Namysłowa). Nagrodzono także zarządy, które spisały się w minionym roku najlepiej gdy idzie o organizację walnego zebrania sprawozdawczo – wyborczego ( ROD im. Wł. Reymonta z Praszki), konferencji (ROD “Odra” z Opola) oraz polityki społecznej (ROD “Synteza” z Kędzierzyna Koźla).

Jubileusz 70-lecia ROD “Przyszłość” w Namysłowie

Trzecia część była najbardziej podniosła – rozstrzygano konkursy. Najpierw
wręczono nagrody w konkursie “Wzorowa Działka Okręgu Opolskiego Roku 2019”. Ten laur przypadł  Państwu Beacie i Stanisławowi Copija z ROD im. A. Mickiewicza w Nysie

Wyróżnieni w konkursie “Wzorowa Działka Okręgu Opolskiego Roku 2019”
Wyróżnieni w konkursie plastycznym “Ogródek warzywny moich marzeń” kategoria 4-7 lat

Następnie nagrodzono dzieci w dwóch kategoriach wiekowych – do 7 roku życia i do 12 za rysunek w konkursie “Ogródek warzywny moich marzeń”.

Nagrodzono również ogrody, które przygotowały kosze na dożynki 2019 roku. I tak uznano, że najpiękniejszy kosz przywiózł ROD “Kopciuszek” z Opola, natomiast Laureatami publiczności zostały kosze ROD “Omex” w Głuchołazach, ROD “Relax” w Praszce i ROD im. T. Kościuszki w Prudniku. W sumie wystawiono 24 koszy, które wzbudzały podziw publiczności i były najczęściej fotografowane. Całość występów zamknął Duetu Niebanalnego, który sprowokował wielu do zabawy tanecznej.

Laureaci konkursu “Najpiękniejszy Kosz Dożynkowy 2019”

Uroczystości Głuchołaskiego Dnia Działkowca towarzyszyły liczne imprezy dodatkowe. Dzieci miały dmuchany zamek i malowanki a dorośli liczne kiermasze, na których wystawcy prezentowali i sprzedawali swoje wyroby, od miodów aż po rzemiosło ludowe.

Ewa Majewska
Instruktor ds ogrodnictwa OZ PZD w Opolu