Ćma bukszpanowa

Największą zgrozą dla bukszpanów jest ćma bukszpanowa pochodząca z Azji. Prawdopodobnie szkodnik ten trafił do nas w wyniku importu bukszpanów do Polski.

Larwa ćmy bukszpanowej nawet w kilka tygodni potrafi ogołocić bukszpany z liści oraz młody niezdrewniałych pędów. Objawy żerowania można również wykryć poprzez rozpoznanie przędzy (podobnej do pajęczyny) wewnątrz bukszpanu.

Warto znać cykl rozwojowy ćmy bukszpanowej, aby uskutecznić walkę z tym szkodnikiem.  Samice ćmy bukszpanowej wydają zwykle 2-3 pokolenia w ciągu roku. Gąsienice zimują w kokonach schowanych między dwoma zdrowymi liśćmi bukszpanu oplecionymi przędzą. Pierwsze ćmy wylatują na przełomie kwietnia i maja. Ćmy wyruszają w pogodne noce, w poszukiwaniu partnera lub miejsca żerowania- bukszpanów. Potrafią przelecieć dystans 10km. Samice ćmy bukszpanowej składają jaja w ilości około 10-30 sztuk pod spodem liści. Zawsze wybierają nieuszkodzone, zdrowe liście, zwłaszcza w głębi krzewu. Okres larwalny trwa od 3 do 5 tygodni.

Świeżo wyklute gąsienice mają kolor zielony z brązowymi liniami wzdłuż ciała.

Zwalczanie

W kwietniu zaczynamy zwalczanie szkodnika ćmy bukszpanowej. Przede wszystkim systematycznie przeglądajmy krzewy. Charakterystycznymi cechami żerowania ćmy są nagryzione młode liście, przędza przypominająca pajęczynę oraz odchody gąsienic.

Zacznijmy od zastosowania pułapek feromonowych, które służą do odławiania samców. W pułapce znajdują się substancje fermononowe, wydzielane przez samice. Samce zwabione w pułapkę wpadają do niej i giną. W rezultacie samiczki mają mniej partnerów, aby się rozmnażać. Pułapka służy również do monitorowania obecności ćmy bukszpanowej. Jeśli znaleźliśmy szkodnika wewnątrz, należy zastosować oprysk.

Oprysk mikrobiologiczny – preparat zawierający bakterię, która atakuje gąsienice ćmy bukszpanowej.

Oprysk chemiczny – preparaty chemiczne skutkujące w zwalczaniu ćmy to np. Mospilan lub Karate. Mają szerokie spektrum działania.

Powinniśmy dodatkowo ręcznie wyłapywać gąsienice z bukszpanu.  Przy przeglądaniu krzewów, zwłaszcza w głębi, w gumowych rękawicach, wyłapując palcami. Po zauważeniu jaj (zawsze po spodniej części liścia) trzeba oberwać liść, do którego są przyczepione i zniszczyć. Jeśli nie chcemy dotykać gąsienic można spróbować je strząsać najlepiej na płachtę ułożoną pod bukszpanem. Następnie zgarnąć gąsienice z płachty i zniszczyć.

Instruktor ds. ogrodniczych
Natalia Bomba
OZ PZD w Opolu