Moim zdaniem III (6) – O pogodzie
Wielu znajomych zwraca mi uwagę, że klimat nie uległ chyba zmianie, skoro występują, jak dawnej, ostre mrozy i śnieg. No cóż ci znajomi mylą klimat z pogodą. Chwilowe oziębienie niczego nie zmienia, gdyż ocieplenie globu ziemskiego jest faktem. Jest najcieplej na Ziemi od dwunastu tysięcy lat. Jest tak ciepło, że każdego roku znika na Arktyce lodowiec wielkości Anglii.
Możliwe, że moje pokolenie umrze spokojnie, nie doznawszy szkód, ale pokolenie naszych dzieci, a szczególnie wnuków będzie kończyć swój żywot w męczarniach. Tymczasem winnych tej sytuacji już nie będzie, bo to my gotujemy im los. Polska obok Estonii jest najbardziej uzależniona jest od węgla, gdy idzie o pozyskiwanie energii. Obecnie tylko 10 % energii otrzymujemy ze źródeł odnawialnych, reszta z surowców kopalnych. A polski węgiel jest jednym z najdroższych na świecie, bo wydobywany z dużych głębokości (1200 metrów), więc i prąd kosztuje u nas drogo.
Przed laty powszechne było hasło: myśleć globalnie, działać lokalnie. Teraz widać, że jak ono jest aktualne. Każdy działkowicz troszczy się o klimat gdy kompostuje roślinne resztki, a nie wrzuca je do śmieci, gdy gromadzi wodę z opadów, gdy nie spala niczego na działce. Troszczy się o klimat a tym samym życie swoich potomków.
8 lutego 2021 r.
Bartłomiej Kozera