Planowanie warzywnika
Już na początku miesiąca możemy zastanowić się jakie gatunki i odmiany warzyw chcemy uprawiać na działce. Planując kwaterę warzywną pamiętamy o zmianowaniu tzn., że na tym samym miejscu nie możemy rok po roku uprawiać tych samych gatunków. Otrzymujemy wtedy bowiem niższe plony a rośliny mogą być łatwiej porażone przez choroby.
I tak np. rośliny kapustne, pietruszka, groch, burak ćwikłowy i cykoria mogą być uprawiane na tym samym miejscu nie częściej niż co 4 lata, fasola, ogórek, sałata, czosnek, seler, marchew, ziemniak co 3 lata, cebula, por co 2 lata.
Przy ustalaniu następstwa roślin warzywnych po sobie należy brać pod uwagę wapnowanie gleby. Wrażliwe na świeże wapnowanie są: burak ćwikłowy, kapusta, seler, szpinak, sałata, cebula. Mniej wrażliwe ogórek, marchew, groch. Niewrażliwe są pomidory, rabarbar i rzodkiewka.
Przy zmianowaniu powinniśmy zwracać uwagę na głębokość korzenienia się roślin. Po roślinach płytko korzeniujących się uprawiamy rośliny głęboko korzeniące się. Np rzodkiewka sięga korzeniami 15cm. Sałata do 40-50cm, a pomidor do 120cm.
Planując kwatery należy również wziąć pod uwagę współrzędną roślin – metoda, która polega na tym, aby jednocześnie wysadzać na tej samej grządce różne rośliny, dzięki czemu poszczególne gatunki będą mogły czerpać korzyści ze swojego sąsiedztwa, tj. odstraszając mszyce, połyśnicę marchwianką oraz choroby grzybowe.
Instruktor Ogrodowy SSI PZD
ROD “Energetyk” Kędzierzyn-Koźle
Wioletta Gadzińska