Okręgowy Zarząd Opolski na Targach w Opolu

W komfortowych warunkach, przy przepięknej pogodzie, w dniach 1 i 2 kwietnia 2017 roku Okręg Opolski Polskiego Związku Działkowców prezentował ogrody działkowe, ich zadania i możliwości na targach organizowanych przez Centrum Dialogu Obywatelskiego Urzędu Miejskiego w Opolu. W targach udział brały organizacje pożytku społecznego. W sumie kilkanaście organizacji.
Prezentowaliśmy przede wszystkim literaturę związkową – od ustawy poprzez BI, Działkowca i Zieloną Rzeczpospolitą aż do literatury fachowej i poradników. Cieszyły się one sporym zainteresowaniem zwiedzających. Wiele rzeczy nie było jednak za darmo. Wygrać można było piękne długopisy, smycze czy nasiona biorąc udział w konkursie wiedzy o działkach. Konkurs był prosty, a przy tym podpowiadaliśmy uczestnikom, bo sens tego konkursu był jasny – bawiąc uczyć, ucząc bawić.

Nasze stoisko było barwne – ozdobione związkowymi szturmówkami, koszem jabłek, logo związku, obsługiwane przez piękne panie, pracownice opolskiego biura – wzbudzało więc spore zainteresowanie przechodniów. Nie próżnowaliśmy udzielając wyjaśnień poszukującym działki, porad już ją posiadającym i wskazówek namyślającym się nad działką.

W pierwszym dniu na estradzie Targów pojawił się nasz prezes – Bartłomiej Kozera – który przepytywany był na okoliczność wartości, jakie niesie ze sobą ruch działkowy, tak w skali ogólnej, jak i w odniesieniu do poszczególnych osób. Przez dwa dni trwał konkurs dla najmłodszych, polegający na rysowaniu najpiękniejszych kwiatów. Dzieci odchodziły nie tylko dumne z dokonań, ale obdarzane słodyczami i wiatraczkiem, oczywiście z logo Związku.

Trzeba z całą mocą podkreślić, że atmosfera wokół naszego stoiska była bardzo sympatyczna, by nie rzecz serdeczna. Widać, że programy telewizyjne wymierzone w nas, nie zaszkodziły nam zbytnio. Także organizatorzy było zadowoleni z naszego udziału, o czym świadczy fakt, że zaproszono nas na następne targi.

Tomasz Ośródka
Instruktor ds. organizacyjnych