Wykorzystaj kwiaty w walce ze szkodnikami!

Kwiaty w naszych ogrodach które odstraszają szkodniki to wspaniały pomysł na ogród bez chemii. Sadząc niektóre kwiaty na rabatach warzywnych chronimy nasze warzywa przed szkodnikami. Do kwiatów pomocnych w walce ze szkodnikami zaliczamy: nagietek, nasturcję, aksamitkę, czosnek ozdobny, dziki bez, szachownicę cesarską, słonecznik.

Nagietek – przyciąga pożyteczne owady których pokarmem są mszyce, jest też rośliną wabiącą, którą można wykorzystać, aby odwrócić uwagę mszyc od innych roślin.
Nasturcja – jako wabik na mszyce. Owady te obsiadają gęsto ich pędy (tam można je łatwo zniszczyć spryskując preparatem przeciwko mszycom) oszczędzając rosnące w pobliżu rośliny, ale też odstrasza swoim zapachem ślimaki i gryzonie. Z tego względu nasturcję warto wysiewać w pobliżu upraw szczególnie zagrożonych przez mszyce i ślimaki. ​


Aksamitka – gdy rośliny w naszym ogrodzie noszą oznaki żerowania nicieni glebowych (takie jak plamki na liściach, zahamowanie wzrostu, zamieranie pąków kwiatowych) warto w ich pobliżu sadzić lub wysiewać co roku aksamitki. To ważne w przypadku roślin które bywają atakowane przez te szkodniki. Aksamitki służą w tym przypadku za wabik bo nicienie wchodzą w ich korzenie oszczędzając nasze rośliny. Aksamitki posadzone w naszym ogrodzie odstraszają swoim zapachem uciążliwe krety.
Czosnek ozdobny, szachownica cesarska, słonecznik – odstraszają z naszych działek nornice i krety. Po za tym pięknie kwitną czym ozdabiają nasz ogród. ​
Dziki bez – wywar z liści dzikiego bzu wykorzystujemy jako oprysk na mszyce i gąsienice motyli. Zapachu wywaru świeżych liści nie lubią nornice i myszy polne. Posadzony w pobliżu jabłoni i śliw jest dobrym sposobem na pozbycie się owocówki jabłkóweczki i owocówki śliwkóweczki.

Alicja Surdacka
Instruktor Okręgowy SSI PZD w Opolu
ROD “Tęcza” w Kędzierzynie – Koźlu