Trawnik – pielęgnacja po zimie

Trawnik – pielęgnacja po zimie

Prawidłowa pielęgnacja trawnika jest kluczem do uzyskania efektu zielonego dywanu. Podstawowe zabiegi pielęgnacyjne to m.in. koszenie, podlewanie i nawożenie. Jeśli chcemy uzyskać idealny trawnik, to może nie wystarczyć.

O trawnik należy zacząć dbać tuż po zimie. Koniecznie sprawdźmy czy nie uległ on uszkodzeniom mrozowym, pleśni śniegowej, penetracji zwierzyny (kretów, nornic).

Po pierwsze ważne jest, aby wiosną wygrabić trawnik po zimie. Zabieg ten najlepiej wykonać w marcu, grabiami wachlarzowymi. Dobrze, jeśli zgrabimy go na krzyż. Dzięki temu uda nam się dokładnie wygrabić stare, suche źdźbła, które zostały po zimie i obumarłe resztki roślin, które mogą być siedliskiem chorób i szkodników.

Przy grabieniu można dokładnie ocenić stan naszego trawnika.

Jeśli zauważymy wybrzuszenia i nierówności na powierzchni trawnika, może to oznaczać, że ziemia uległa uszkodzeniom mrozowym. Uszkodzenia mrozowe powstają podczas wielokrotnego zamarzania i rozmarzania wody pod powierzchnią gleby, co przyczynia się do oderwania fragmentów darni od podłoża. W tym przypadku pomocne będzie wałowanie trawnika. Wałowania nie wykonujemy na glebach gliniastych, ciężkich i zbitych, ponieważ jeszcze bardziej ubijemy glebę. Wałowanie jest zabiegiem, które ma na celu dociśnięcia darni do podłoża oraz wyrówna powierzchnię trawnika.  Pamiętajmy, że coroczne wałowanie przeprowadzamy na glebach lekkich.

Wertykulacja i Aeracja trawnika są pracami pielęgnacyjnymi, które powinniśmy co roku wykonywać w swoim ogrodzie. Wertykulacja polega na pionowym nacinaniu darni. Zabieg ten rozluźnia i wspomaga odmłodzenie trawnika, a także pozwala na usunięcie powłoki nagromadzonego filcu oraz mchu. Po wertykulacji trawnik wygląda na porządnie wyczesany.  W późniejszym czasie trawnik odwdzięczy się młodym, gęstym i zielonym wyglądem.

Pamiętajmy, wertykulację wykonujemy wyłącznie na trawnikach, które mają już co najmniej 2 lata. Młodszym trawnikom, które nie są jeszcze dobrze ukorzenione, zabieg ten może jedynie zaszkodzić.
Z wertykulacji zrezygnujmy, jeśli konieczne było wałowanie darni po zimie. W takiej sytuacji wertykulacja mogłaby zniweczyć efekty wałowania.
Areacja polega na nakłuwaniu darni kolcami, w celu napowietrzenia korzeni trawnika. Areacje można przeprowadzić aeratorem, kolacmi zakładanymi na buty lub nakłuwać widłami.

Piaskowanie trawnika po zimie – po aeracji, gdy podziurawiliśmy darń warto przeprowadzić piaskowanie trawnika. Jest ono konieczne na glebach ciężkich i zbitych, aby rozluźnić podłoże pod trawnikiem. Piasek zastosowany po aeracji wypełni otwory w ziemi, co pozwoli na dłużej zachować luźną strukturę podłoża, ułatwi przepływ powietrza i wody w glebie oraz wspomoże w rozwoju korzeni trawnika.
Pamiętajmy – piaskowania nie wykonuje się na glebach lekkich, piaszczystych.

Wapnowanie – trawa najlepiej rośnie na glebach od lekko kwaśnych do obojętnych (odczyn pH 5,5-7,0). Jeśli ziemia pod trawnikiem jest zbyt kwaśna lub na trawniku występuje mech, konieczne jest podniesienie pH gleby właśnie poprzez zastosowanie wapna. Wapnowanie trawnika można przeprowadzić razem z piaskowaniem. Ważne aby wykonać je tuż po zimie, zanim jeszcze trawa zacznie wzrost. Jeśli za późno zabraliśmy się za wiosenne porządki, z wapnowaniem musimy poczekać do jesieni, w innym wypadku może nam wypalić trawnik i pozostawić przebarwienia.

Nawożenie – na przełomie marca i kwietnia należy zastosować nawóz azotowo-potasowy oraz fosforowy lub granulowany nawóz wieloskładnikowy do trawnika. Nie róbmy tego wcześniej niż 2 tygodnie po wapnowaniu. Dzięki zastosowaniu nawozu trawnik szybciej się zregeneruje i nabierze soczystych barw.  Ważne jest, aby nawóz rozsypać równomiernie na powierzchni trawnika, przy nierównomiernym wysypie nawozu możemy spodziewać się przebarwień i różnego wzrostu traw. Na rynku można spotkać ogromną ilość nawozów do trawników. Zależnie od problemów pojawiających się na naszej murawie można zastosować nawóz wypierający chwasty, nawóz do trawników z mchem, nawóz wiosenny do trawników, nawóz do trawnika o spowolnionym działaniu, który jest droższy od pozostałych, lecz stosuje się go tylko raz w sezonie.

Po wykonaniu pierwszych wiosennych prac, z końcem marca trawnik rozpocznie intensywny wzrost i ładnie będzie się zagęszczał. Kiedy tylko pogoda pozwoli można zacząć pierwsze koszenie trawnika. Pamiętajmy, aby przed koszeniem sprawdzić stan kosiarki, szczególnie noży. Nienaostrzone noże poszarpią źdźbła trawy, co źle wpłynie na stan trawnika. Jeśli mamy pierwsze koszenie za sobą, po 2 tygodniach możemy skosić trawę ponownie, tym razem bez kosza, tak aby bardzo drobno skoszona trawa pozostała na murawie. Pozostawione resztki trawy rozłożą się i użyźnią glebę, dzięki czemu nie ma potrzeby zastosowania kompostu ani nawozów organicznych.

Jeśli na trawniku pojawiły się małe ubytki darni najlepiej ponakłuwać/ponacinać uszkodzony fragment i dosiać trawę. Takie miejsce regularnie podlewamy i omijamy podczas koszenia. Wiosną przy odpowiedniej pielęgnacji takie miejsca szybko się regenerują.

Natalia Bomba 
Instruktor ds. ogrodniczych 
PZD-Okręg Opolski w Opolu