“Wspomnień Czar”, czyli spotkanie seniorów w ROD “Kolejarz” w Kędzierzynie – Koźlu – 15.07.2017 r.

W sobotę 15 lipca w Domu Działkowca ROD “Kolejarz” w Kędzierzynie – Koźlu odbyło się, zainicjowane przez panią prezes ROD Jadwigę Miller, spotkanie seniorów-działkowiczów z naszego Ogrodu, osób które są z nami od początku założenia ogrodu, czyli od ponad 60 lat.  

Spotkanie przebiegało w wesołej, przyjaznej, a momentami nostalgicznej atmosferze. Były wspomnienia z dawnych lat o początkach ogrodu, pierwszych budowanych altan z materiałów pochodzących z różnych źródeł. Nie wszyscy wiedzą, że zdobycie wtedy materiałów niezbędnych by altanę wybudować graniczyło z cudem. Powstawały pierwsze studnie. Nie wszędzie na terenie ogrodu była żyzna ziemia, a do tego czasami suche lata, które zmuszały działkowców do częstego korzystania z wody i podlewania tego co posiali lub zasadzili. Wspominano też o zwierzętach, które działkowcy trzymali na swych posesjach, były prosiaki, kury, króliki, nutrie, gołębie, kaczki, pasieki , a nawet lisy i kuny, które podkradały dobytek. Wspominano również tych którzy już odeszli. Niezapomniane są również chwile grozy gdy wielka fala kilkakrotnie zalewała nasz ogród, oczywiście nie wszystkich na szczęście to dotknęło, ale przykro było patrzeć na skutki zalania dobytku oraz upraw.

SONY DSC

Warto było zorganizować takie spotkanie, gdyż coraz mniej jest z nami osób, które pamiętają tamte czasy i mogą opowiedzieć o tym. Wspomnienia i fotografie, które się zachowały w prywatnych zbiorach zostaną zeskanowane i umieszczone w naszej ,,KRONICE”. I pozostaną pamiątką,  historią początków ogrodnictwa dla przyszłych pokoleń działkowców w ROD ,,KOLEJARZ”.

Jarosław Synyszyn